۹ روش اجتماعی کردن بچه گربه

در این مطلب یاد میدیم که فرآیند اجتماعی کردن بچه گربه به چه صورت است.  فرآیند آموزش گربه نیاز به تلاش بیشتری نسبت به سگ ها دارد چون که گربه‌ها حیواناتی مستقل و خودمختار هستند و نسبت به دیگر حیوانات خانگی، علاقه چندانی به عقیده‌ها و نظرات انسان‌‌ها ندارند!! با این حال تمام تلاشمون رو می کنیم که این موجودات شیطون سر عقل بیان!

۱٫ اهمیت ارتباط مادر با بچه گربه

بودن بچه گربه با مادر خود

 

در صورتی که گربه مادر به خوبی اجتماعی شده باشد، در این مدت زمان تاثیر بسیار خوبی روی بچه گربه‌های خود خواهد گذاشت.بچه گربه قبل از این که از مادرش جدا شود  نیاز هست حداقل ۲ ماه پیش مادرش بوده باشه.

بچه گربه‌ها در حدود هفته‌های چهارم، پروسه از شیر گرفته شدن را آغاز می‌کنند و تا هفته هشتم باید بتوانند از غذاهای جامد تغذیه داشته باشند.
اگر می‌خواهید بچه گربه‌ها را واگذار کنید ، نباید آن‌ها را زودتر از هفته هشتم از مادر خود جدا کنید. چرا که مادر باید یک سری آموزش های خاص مانند نحوه تغذیه و استفاده از جعبه خاک را به بچه ها یاد دهد.

 

۲ . از خرید بچه گربه‌هایی که زود از شیر گرفته شده‌اند خودداری کنید.

 

بچه گربه ای که زود از شیر گرفته شودبچه گربه‌هایی که زود از شیر گرفته شده‌اند رفتاری خشن‌تر دارند . این بچه گربه ها نیاز به مدت زمان بیشتری برای تمرین و آموزش دارند.

 

۳ . ادامه فرآیند اجتماعی کردن بچه گربه

فرآیند اجتماعی کردن بچه گربه

بهترین گربه ها آن‌هایی هستند که از سن بسیار پایین، اجتماعی کردن آنان شروع شده باشد. بچه گربه‌ای که به خوبی اجتماعی شده باشد، باید از هفته دوم به وسیله افراد مختلف در دست گرفته شود (در نهایت دقت و آرامی). هرچه این تعامل انسان با گربه بیشتر باشد، گربه ها بیشتر به انسان‌ها عادت خواهند کرد (پیشنهاد می‌شود که هر روز و حداقل به مدت دوبار و مدت زمان ۵-۱۰ دقیقه با گربه تعامل داشته باشید).

اگر بچه گربه شما به خوبی اجتماعی نشده و به انسان‌ها عادت نکرده باشد، با مشکلات زیادی هنگام آموزش او روبرو خواهید شد. چرا که این حیوان هنوز به انسان‌ها به طور کامل اعتماد ندارد. بنابراین اولین قدم شما به دست آوردن اعتماد گربه خواهد بود.
اگر بچه گربه سنی بیشتر از ۸ هفته دارد و هنوز به انسان‌ها عادت نکرده است، رفتاری مانند گربه‌های وحشی خواهد داشت. هنگامی که این نوع رفتار غالب شود، زمان زیادی باید وقت بزارید تا گربه با آدم ها راحت باشه.

۴. هنگام اجتماعی کردن گربه صبر داشته باشید

گربه ها دستور پذیر نیستند و شما نمی‌توانید گربه خود را مجبور کنید که کاری را انجام دهد. بنابر این سلاح شما صبر و استفاده از تشویق کننده‌های مناسب است.

 

۵. استفاده از تربیت تشویقی (تقویت مثبت)

استفاده از تشویقی برای گربه ها

دعوا کردن گربه، راه مناسبی برای آموزش بچه گربه‌ها نیست.

تربیت تشویقی یعنی استفاده از جایزه و خوراکی‌های مورد علاقه گربه، برای تکرار رفتار دلخواه شماست. به این وسیله گربه سرانجام رفتار قبلی خود را ترک کرده و به سمت رفتار مورد نظر شما خواهد آمد.

دادن خوراکی های خوشمزه ای که گربه رو به هیجان می یاره به عنوان تشویقی گربه ساده ترین روش برای تغییر رفتار نامناسب بچه گربه می‌باشد.

اگر گربه کاری را که شما دوست ندارید انجام می‌دهد، به او بی توجهی کنید.

معمولا ناله کردن در کنار در یا چنگ زدن به اشیا برای جلب توجه شماست. اگر شما به او بی توجهی کنید، به زودی رفتارهای نامناسب را ترک خواهد کرد.

۶. پرهیز از مجازات گربه

پرهیز از مجازات گربه در اجتماعی کردن

در فرآیند اجتماعی کردن بچه گربه ، مجازات گربه ممکن است تاثیر موقتی و ساختگی داشته باشد. اما توجه کنید که این موضوع فقط باعث لجوج‌تر شدن گربه میشه. برای مثال فرض کنید که گربه به جای استفاده از جعبه خاک، دستشویی خود را در وسط اتاق کند. اگر شما او را تنبیه کنید و بترسانید، گربه تنبیه را به شما، و نه به دستشویی کردن خود در اتاق، ربط خواهد داد.

این موضوع عواقب دیگری نیز دارد. با این رفتار شما، گربه سعی می‌کند مکان‌های دیگری رو پیدا کنه و در این مکان‌ها دستشویی کند. همچنین ممکن است در جلوی شما دیگر از جعبه خاک نیز استفاده نکند.

۷. استفاده از صدای گربه مادر به هنگام دعوای بچه گربه‌ها

تقلید صدای مادر بچه گربه ها

هنگامی که گربه مادر می‌خواهد بچه گربه‌های خود را توبیخ کند، صدای خاصی را ایجاد می‌کند که قابل تقلید است. از آن‌جایی که بچه گربه به این صدا عادت دارد، استفاده از آن در فرآیند اجتماعی کردن بچه گربه می‌تواند مفید باشد.

تنها کاری که شما باید انجام دهید زدن زبان به سقف دهانتان و ایجاد صدای مانند مادر بچه گربه هست. به این روش هنگامی که گربه در حال انجام کاری نامناسب است می‌توانید او را متوجه اشتباهش کنید.

۸. استفاده از گیاه سنبل طیب (Catnip) برای آموزش‌ها

آموزش گربه با استفاده از گیاه سنبل طیب(علف گربه ، کت نیپ) می‌تواند تاثیر خیلی خوبی در اجتماعی کردن بچه گربه داشته باشد. استفاده از این جایزه‌ها تاثیر بهتری از داد زدن بر سر گربه دارد. این یک راه مناسب برای جلب توجه گربه به سمت اسباب بازی‌های مناسب و مشخص کردن جایگاه‌های خواب گربه است.

همه گربه‌ها به علف گربه تمایل نشان نمی‌دهند که این موضوع کار را کمی دشوار می‌کند. در این شرایط سعی کنید موارد مختلف را امتحان کرده و علایق او را پیدا کنید.

۹. ایجاد فضای زیاد برای گربه

اگر بچه گربه شما از کابینت‌های آشپزخانه بالا می‌رود یا وارد فضاهایی شده که برای او مناسب نیستند، ترساندن او فایده‌ای نخواهد داشت و فقط موجب میشه از شما بترسه نه اینکه اون کار رو دوباره انجام نده. در عوض سعی کنید به وسیله قرار دادن وسایل گربه در موقعیت‌های مکانی مناسب و استفاده از علف گربه و جایزه، او را تشویق به استفاده از آن‌ها کنید.

80%
Awesome
  • Design
منبع wikihow

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.