تراوشات بینی گربه

تراوشات بینی در گربه ها در مرحله ابتلا به بیماری های ویروسی ، شفاف و بی رنگ می باشند ولی با گذشت زمان و تبدیل شدن به عفونت های ثانویه باکتریایی به صورت غیر شفاف و چسبنده خواهند شد.

بین چشم ها و بینی از نظر ابتلا به بیماری ها ارتباط نزدیکی وجود دارد و در صورت مشاهده بیماری های تنفسی و انفلوانزا که همراه با علائم چشمی می باشد احتمال وجود تراوشات بینی نیز وجود خواهد داشت.

دلایل تراوشات بینی در گربه ها:

تراوشات خارج شده از مجاری بینی در اکثر موارد به واسطه ابتلا به عفونت های دستگاه تنفس یا انفلوانزا می باشد.
تورم مخاط بینی و خروج ترشحات آن گاهی به واسطه ابتلا به عفونت های مایکوپلاسمایی که از ارگانیسم های حد واسط ویروس و باکتری هستند خواهد بود.

 

علائم تراوشات بینی در گربه ها:

 • خروج تراوشات مکرر و مداوم از بینی
 • ناتوانی و ضعف در گربه
Related Posts

تعبیر خواب گربه

درمان تراوشات بینی گربه:

 • طبق دستور دکتر دامپزشک لازم است گربه تا زمان بهبودی در محیط داخل منزل نگهداری شود تا در تماس مستقیم با دیگر گربه ها نباشد و از سرایت عفونت های واگیر دار جلوگیری شود.
 • می توان به مدت یک ماه و طبق تجویز دکتر دامپزشک از ترکیبات ویتامین C داخل غذا استفاده کرد.
 • چون در اکثر موارد بیماری های ویروسی و باکتریایی با هم اتفاق می افتد لازم است مرتب تمیز کردن نواحی نزدیک به سوراخ های بینی با پارچه تمیز انجام شود تا ریسک ابتلا به عفونت های دیگر کاهش یابد.
 • مراقبت و پرستاری کافی و مناسب ، سبب کوتاه شدن طول درمان و افزایش بهبودی بیمار خواهد شد.
 • سرم درمانی توسط دکتر دامپزشک و در موارد کم آبی شدید بدن انجام خواهد شد.در صورت بی اشتهایی یا در مواردی که حدت و شدت بیماری افزایش یابد نیاز به بستری کردن گربه می باشد.

 

توجه: در برخی از موارد حتی پس از بهبودی عود بیماری مشاهده خواهد شد که بیشتر به علت قرار گرفتن گربه در شرایط استرس زا مانند زندگی با چند گربه دیگر نزاع و جدال با دیگر گربه ها و موارد مشابه خواهد بود.

درمان گیاهی تراوش بینی گربه:

گاهی به واسطه ترشحات زیاد از سوراخ های بینی و یا مالیدن بینی به اطراف توسط خود گربه سبب بروز زخم در ناحیه بینی خواهد شد.کاربرد روغن بادام یا گل اشرفی در کاهش خارش و خشک شدن ناحیه مفید خواهد بود.

 

2 دیدگاه ها
 1. ندا می گوید

  سلام، وقت بخیر یه بچه گربه ای چند هفته بود دم خونه ما نیومد و در اکثر مواقع جای دور نمی رفت ،و من مدام بهش غذا میدادم ،امروز متوجه شدم چشم سمت چپش ترشح زیادی کرده و نسبتا چرکی و سیاه ، یکم هم بی حاله، حس میکنم عفونت کرده ،میشه لطفا راهنمایی بفرمایید من چه قطره ای بخرم و چند تا در چه بازه زمانی براش استفاده کنم؟ ممنونم

  1. حامی گربه ها می گوید

   بهترین راه حل اینه که به دامپزشک نشون بدید . در گام اول چشم های گربه رو با پنبه نمدار شده با چایی گرم یا آب ولرم به آرامی پاک کنید تا ترشحات چشم و اطراف چشم تمیز و مرطوب بشه و چون عکس چشم گربه رو هم نزاشتید اگه فکر می کنید همین تمیز کردن براش کافیه از قطره استفاده نکنید . در گام دوم میتونید قطره چشمی کلرامفنیکل روزی ٣ بار “یک قطره” در هر چشم بریزید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.