تشنج و صرح در گربه ها

تماشای تشنج گربه شما می تواند یک تجربه ترسناک باشد. با این حال، با کمی دانش، می توانید موقعیت را برای حیوان خانگی خود امن تر کنید. صرع بیماری است که به وسیله ی تشنج(حملات ناگهانی) قابل تشخیص است.

بیشتر تشنج ها با رفتارهای نامشخص و نامأنوسی شروع می شوند که به طور کلی یک یا چند تا از نشانه های زیر را ممکن است داشته باشد:

  • نشخوار کردن
  • جویدن
  • کف کردن دهان
  • تکان دادن دست ها و پاها
  • عدم کنترل ادرار
  • رفتار ترشح بزاق غیر ارادی
  • رفتار شرورانه
  • عدم تعادل
  • دویدن دایره شکل
  • از حال رفتن (این علایم درنهایت منجر به از هوش رفتن گربه می گردند.)

رفتار گربه قبل از شروع تشنج غیر عادی است. گربه عصبی است و مدام در جستجوی مالک خود می باشد. بی قراری، لرزش و تراوش بزاق در این زمان اتفاق می افتد وطول این مرحله ممکن است از چند ثانیه تا چند ساعت متغیر باشد.

گربه را به حال خود رها کنید، اما وسایل آسایش گربه را مهیا نمایید. برای مثال گردنبند گربه را شل کنید و گربه را با پتویی بپوشانید تا گرم بماند. وقتی این کارها را انجام می دهید، سعی کنیدبه گربه دست نزنید. محرک های خارجی را کاهش دهید. برای این منظور، نور اتاق را کم کنید، پرده ها را بکشید و رادیو و تلویزیون را خاموش کنید.

تشنج گربه که از چند ثانیه تا حدود ۵ دقیقه طول می کشد. ممکن است همه ی عضلات بدن مورد حمله ی تشنج قرار بگیرد. گربه معمولا به زمین سقوط کرده و به پهلو می افتد، و به نظر می آید که از اوضاع پیرامون خود در این مرحله بی خبر باشد. کنترل سر از بین می رود و گربه دچار ادرار و مدفوع غیر ارادی و یا ترشح بزاق می شود. همان طور که گفته شد این مرحله تا ۵ دقیقه طول می کشد ، اما تشنج های طولانی تری هم گذارش شده است.

تشنج برای تماشا کننده وحشت انگیز است، اما باید اطمینان حاصل کنید که  گربه با تشنج درد نمی کشد. آیا انگشتانش را در دهان خود گذاشته؟در این صورت از این کار جلوگیری کنید. شما سعی می کنید گربه را از صدمه به خود دور کنید، اما بهتر این است که اجازه دهید کف زمین دراز بکشد. اگر درجه ی حرارت بدن گربه بیش از اندازه بالا برود، نیاز مند درمان فوری می باشد.

بعد از تشنج گربه دچار اشتباهات فراوان می شود و آگاهی کامل از اطراف ندارد. همچنان تراوش از دهان داشته و ناموزون قدم برمی دارد. ممکن است موقتن اطراف را به خوبی نبیند. این مرحله به خودی خود زیاد طول نمی کشد.

تشنج نباید بیش از پنج دقیقه طول بکشد. اگر بیشتر طول کشید، کف دهان گربه را پاک کنید و ادرار و مدفوع گربه را نیز تمیز نمایید.

Related Posts

تعبیر خواب گربه

اگر گربه ی شما این نشانه ها را دارد، لازم است که نشانه ها را به دامپزشک شرح بدهید تا او تشخیص درستی داشته باشد. بعد از تشنج است که گربه نیازمند توجه و مراقبت شماست تا هوشیاری اش را دوباره بدست آورد.

دلایل به وجود آمدن تشنج در گربه

تشنج ممکن است به دلایل متفاوتی به وجود آید. ازقبیل:صدمه(براثر ضربه خوردن)، عفونت ها، تومورها،صرع, مصرف یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی. اگر گربه ی شما دچار تشنج می شود، اولین کار این است که علت را تشخیص دهید

تشخیص تشنج در گربه

دامپزشک شما نیاز به تاریخچه ای کامل از گربه تان دارد. نگرانی اصلی این است که گربه دچار ضربه ی مغزی شده باشد، یا در معرض مواد سمی و شیمیای یا توهم زا باشد. به عنوان معاینه ی فیزیکی می توان گفت از گربه باید آزمایش خون و تست نوار قلب گرفت. به این وسیله می توان از داشتن یا نداشتن اختلالات کبد، کلیه، قلب وخون مطمئن شد.

درمان تشنچ گربه

اگر امکان یافتن علت تشنج نبود، احتمالن دامپزشک شما تنها به تجویز داروهای ضد تشنج خواهد پرداخت. اگر فورن تشنج بعدی هم اتفاق افتاد، درمان بیشتر لازم است. اگر تشنج مداوم است، تستهای بیشتر برای دانستن علت ضروریست. اگر تشنج هر ۳۰ روز یک بار اتفاق می افتد، احتمالن دامپزشکتان درمان ضد تشنج را به صورت مادام العمر تجویز خواهد کرد.

مراقبت بعد از درمان

داروها را طبق دستورالعمل دامپزشک به گربه دهید. داروهای ضد تشنج به هیچ وجه نباید ناگهان قطع شوند. دامپزشک دستورات لازم را برای زمانی که باید دارو قطع شود به شما ارائه خواهد داد.

 

منبع Cat Seizure Symptoms and Disorders

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.