حقایقی در مورد گربه ها

گربه ها موجودات شگفت انگیزی هستن. هر چه بیشتر باهاشون آشنا میشید و دربارشون مطالعه میکنین بیشتر به این موضوع پی میبرین .

در واقع، برخی از کارایی که گربه ها انجام می دن، ممکنه غیر معمول و غیر منتظره به نظر برسه. در این مقاله ۱۰ چیز عجیب و غریب در مورد گربه ها را بیان می کنیم که احتمالا شما از آن ها آگاه نیستید.

 

۱-بیشتر گربه ها لاکتوز را تحمل نمی کنن و نمی توانند شیر بخورند.

بیشتر مردم فکر می کنند که شیر برای گربه ها مناسبه؛ اما در حقیقت خیلی از گربه ها نمی توانند لاکتوز شیر رو تحمل کنن. لاکتوز شیر میتونه گربه را بیمار کنه .

لاکتوز شیر اغلب باعث اختلالات معده، استفراغ و اسهال می شه. بنابراین بهتره آب آشامیدنی برای نوشیدن به گربتون بدین.

اما اگه گربتون علاقه زیادی به شیر داره میتونین از شیرهای مخصوص گربه ها که بدون لاکتوز هستند استفاده کنین.

۲- گربه ها تنها زمانی که شاد هستن خرخر نمی کنن؛ اون ها ممکنه هنگامی که بیمار و مجروح هم هستن این کارو انجام بدن

اکثر مردم تصور می کنند که گربه ای که خر خر میکنه خوشحاله. اما همیشه اینطور نیست. بیشتر دامپزشکان با یک گربه مریض مواجه می شن که بیمار و مجروح هست اما خرخر هم می کنه.

هنوز دقیقا مشخص نشده چرا گربه ها این کار رو می کنن اما احتمال میدن که یک روش برای تسکین هست. در واقع، فرکانس های خرخر کردن نشون میده که روند بهبود چگونه هست.

۳- بیشتر گربه های نژاد tortoiseshell ماده هستند … اما نه همیشه

حقیقت این است که این گربه ها معمولا ماده هستند. اما این همیشه صدق نمیکنه.  گربه نر نژاد tortoiseshell

هم وجود داره. این موضوع احتمالا به خاطر یک کروموزوم اضافی “X” است. گربه های نر این نژاد بسیار نادر هستند!

۴- بعضی از گربه ها بیش از پنج انگشت روی هر پا دارند

اکثر گربه ها تنها پنج انگشت دارن. اما دیده شده بعضی از گربه ها شش انگشت و یا حتی بیشتر بر روی دست و پاشون دارن. اینها گربه های “polydactyl” نامیده می شن.

گاهی اوقات این انگشتان اضافی باعث ایجاد مشکل برای گربه می شه، در این صورت این انگشتان باید برداشته شوند، اما معمولا آنها برای گربه ها تفاوت و مشکلی ایجاد نمیکنه.

Related Posts

۵-گربه ها می توانند آب دریا را هم بخورند

در موضوع آب خوردن گربه ها بسیاری از افراد تصور می کنند گربه ها هم مثل آدما نمیتونن آب شور دریا را بخورند. ولی این موضوع درمورد گربه ها صادق نیست.

کلیه ی گربه ها میتونه نمک آب دریا رو فیلتر کنه. گربه میتونه به راحتی و بدون هیچ مشکلی از آب دریا استفاده کنه البته بسته به میزان نمک اب دریا هم دارد.

۶- گربه ها هنگام صحبت کردن با انسان ها فقط میو میکنن

گربه ها به همدیگه میو نمیکنن، گرچه بچه گربه ها برای جلب توجه مادرشون میو میکنن. اما هنگامی که آنها به سن بلوغ می رسن، گربه ها فقط وقتی با انسان ها صحبت می کنن میومیو میکنن. تصور می شه که miaowing رفتاری هستش که یاد گرفتن و گربه ها تنها زمانی که از ما درخواستی دارن میومیو میکنن!

۷- گربه ها حدود شانزده ساعت در روز می خوابند

اگر فکر می کنین گربه شما خیلی زیاد میخوابه، احتمالا درست فکر کردین. در حالی که انسان به طور متوسط نیاز به حدود هشت ساعت خواب داره، گربه ها حدود شانزده ساعت نیاز دارن. دلیلش اینه که گربه ها مقدار زیادی انرژی را در شکار و یا بازی صرف می کنن و خواب آنها راهی برای ذخیره کردن تمام این انرژی است. بنابراین گربه شما تنبل نیست 🙂

۸- به نظر می رسه گربه ها از آلزایمر رنج می برن

اگر یک گربه سالخورده داشته باشین، ممکنه متوجه بشین که در یک زمانی گیج بنظر میرسه یا چیزهای ساده ای مثل جای ظرف غذاشون و یا خاک دستشوییشون رو فراموش کنن. در حال حاضر میدونیم که بعضی از گربه ها در سنین پیری مانند انسانها آلزایمر رو تجربه می کنن و ممکنه موجب گیجی و سردرگمی اونها بشه و دایما میومیو کنن. کارشناسان می گن اگر گربه شما این رفتارهارو نشون داد سعی کنین اون رو در مکانی که به خوبی میشناسه قرار بدین.

۹- احتمال جون سالم به در بردن گربه ها هنگام سقوط از ارتفاعات بلند نسبت به جاهایی با ارتفاع کم بیشتره!

همه ما می دونیم که گربه ها معمولا روی پاهاشون فرود میان . اما اونچه که به خوبی شناخته شده نیست اینه که گربه ها این کارو بیشتر از ارتفاعات زیاد انجام میدن، نه از پایین . این به این دلیله که صقوط گربه ها از ارتفاع زمان بره و میتونن به درستی تنظیم کنن که با پاهاشون روی زمین قرار بگیرن. در حقیقت، کشف شده که گربه ها از یک ساختمان هفت طبقه یا بیشتر بهتر از یک ارتفاع کم ، سقوط می کنن. اما البته، محدودیتهایی در این مورد وجود داره.

۱۰- گربه ها دارای برامدگی های منحصر به فردی بر روی بینی خود هستن که مانند اثر انگشت در انسان ها است

همه ما می دونیم که اثر انگشت انسان به علت برامدگی و فرو رفتگی هایی بر روی انگشت است . اما احتمالا نمی دونستین که بینی گربه ها هم دارای برامدگی و فرو رفتگی های مشابهی هست و هر یک از آنها منحصر به همان گربه است. من شک دارم که این موارد تا کنون برای شناسایی بچه گربه مجرم استفاده شده باشه.

80%
Awesome
  • Design
منبع pets4homes

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.