۵ رفتار اشتباه صاحبین گربه در غذا دادن به گربه

انسان‌ها در مورد تغذیه‌ی صحیح خودشون به درستی عمل نمی کنند. برای مثال خوراکی های با نمک و شکر زیاد و یا چربی بیش از اندازه استفاده می‌کنند. پس جای تعجبی نیست که ما در مورد تغذیه گربمون هم دچار اشتباه بشیم.
حالا باید بدونیم که این اشتباهات چیا هستند و چرا اتفاق می‌افتند؟
گربه‌ها که که نمی تونن با ما حرف بزنن و مشکلاتشون رو بگن. بعضی اوقات تا زمانی که گربه‌ی ما بیمار نشه متوجه نمی شیم که اشتباهی رخ داده است و گربه‌ی ما دچار مشکل است.

 • ما در این مقاله ۵ تا از شایع ترین اشتباهاتی که صاحبان گربه‌ در غذا دادن به گربه خود انجام می‌دهند را برای شما ذکر می‌کنیم تا بتوانید از انجام آن اشتباهات جلوگیری کنید و گربه‌ای سالم و بانشاط داشته باشید.

۱٫غذا دادن بیش از حد به گربه

 

دامپزشکان معتقدند شایع ترین اشتباهی که صاحبان گربه در مورد تغذیه‌ی گربشون انجام می‌دن غذا دادن بیش از حد به آن ها هست.

 بیماری چاقی را می توان شایع ترین بیماری مرتبط با تغذیه‌ در گربه‌ها دانست.

درسته که گربه‌ی تپل بامزس ولی در نظر داشته باشید بیماری چاقی در گربه‌ها با سلامت آن ها در ارتباط است و خطر ابتلا به دیابت، آرتروز و بیماری‌های مجاری ادرار را افزایش می‌دهد.

 • توجه کنید که گربه‌ها در صورت ابتلا به بیماری چاقی از عوارضی مانند عوارض بیماری سندروم متابولیک (بیماری که در انسان‌ها دیده می شود) رنج می برند.

بسیاری از اوقات ممکن است ما نا‌آگاهانه به گربه‌ی خود بیش از حد غذا بدهیم. گربه‌ای که بیشتر روز را در خانه هست و فعالیتی ندارد در مقایسه با گربه‌ای که فعالیت و تحرک زیادی دارد به خوراک بسیار کمتری نیاز پیدا خواهد کرد. در مورد گربه‌های کم فعالیت امکان اشتباه در میزان غذای مورد نیاز آن‌ها وجود دارد.

این که گربتون به چه میزان غذا در طول روز نیاز دارد  باید توسط متخصصان پاسخ داده شود اما توصیه‌ می‌شود که بین ۴۸ تا ۷۰ کالری بر هر کیلو وزن بدن است تا گربه‌ها در وزنی سالم و متعادل باقی بمانند.

اگر نمی دونید که  وزن و ظاهر سالم برای گربه‌ها چگونه است.  پیشنهاد می‌شود که به دامپزشک مراجعه کنید و شاخص‌های فیزیکی گربه‌ی خود را مورد ارزیابی قرار دهید.

 

۲٫تغذیه گربه با غذای خشک

یکی از اشتباهات دیگری که صاحبان گربه در مورد تغذیه‌ی گربشون انجام میدن دادن خوراک خشک به گربه است. بررسی شده که اجداد گربه‌های کنونی در صحراها و کویرها تکامل یافته‌اند و توانایی این را داشته‌اند که با آب کم به زندگی خود ادامه دهند. اکنون گربه‌ها این ژن را به ارث برده‌اند و اشتیاقی به خوردن مایعات از خود نشان نمی‌دهند.

زمانی که گربه‌ها دچار مشکلات مجاری ادرار می‌شوند توصیه‌ی دامپزشکان ، رژیم غذایی همراه با مقدار زیاد آب و مایعات است.

صاحبان گربه‌ها می‌توانند قبل از این که مشکلی برای مجاری ادرار و سلامت گربه‌ ایجاد شود، آب و مایعات نیز در رژیم غذایی آن ها قرار دهند.
 • گربه‌ها باید آب مورد نیاز خود را از طریق خوراک خود به دست آورند. موش‌ها که در عالم طبیعت از وعده‌های غذایی گربه‌ها هستند تقریباً شامل ۷۰ درصد آب می باشند.
 • خوراک‌های کنسروی گربه حدودا شامل ۷۸ درصد آب می باشند. در حالی که غذاهای خشک شامل ۵ تا ۱۰ درصد آب هستند. به همین خاطر است که خوراک‌های کنسروی برای تامین آب مورد نیاز گربه بسیار موثر هستند و می‌توانند باعث فعالیت مثانه برای ۲ تا ۳ مرتبه در روز شوند.
 •  آب برای گربه‌ها همانند انسان‌ها بسیار حیاتیاست. حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد وزن بدن گربه‌‌ی بالغ را آب تشکیل می‌دهد و کمبود آب می‌تواند پیامدهایی از جمله بیماری و مرگ را برای گربه داشته باشد.

با این که غذاهای آبدار می‌توانند آب مورد نیاز گربه‌ی شما را تأمین کنند، با این حال باید چند ظرف آب تازه و تمیز در اطراف خانه برای او قرار داده شود.

Related Posts
توجه کنید  که گربتون بیشتر در چه مسیرهایی رفت و امد داره و ظرف‌های آب را در مسیر رفت و آمد او قرار دهید.

بعضی گربه‌ها آب خوردن از آب‌های روان را ترجیح می‌دن و بعضی دیگر قادرند بوی کلر را در آب شیر تشخیص دهند و آب رو نخورن . در این شرایط از بطری‌های آب برای آن‌ها استفاده کنید.

 

۳٫خودداری از اضافه کردن سیر به خوراک گربه

صاحبان گربه‌ها ممکنه اجسام کوچک سفید رنگی در نزدیکی مقعد گربه خود ببینند. این اجسام سفید رنگ به علت وجود کرم نواری درون روده‌ی گربه‌ ایجاد می‌شود. بعضی افراد فکر می کنن که خوراندن سیر به گربه روش از بین بردن این کرم‌های نواری است.

دامپرشکان معتقدند هیچ شواهدی وجود ندارد که ثابت کند سیر خاصیت ضدانگلی (ضد کرم‌های روده‌ای و کک‌ها) دارد. به علاوه اگر گربه به مقادیر زیاد سیر مصرف کند گلبول‌های قرمز خون او در معرض نابودی قرار می‌گیرند.

شایعترین انگل  در بدن گربه‌های بالغ ، کرم‌های نواری هستند. این کرم ها معمولاً از طریق خوردن کک‌‌ها توسط گربه به وجود می‌آیند.

اگر چه کرم‌های نواری تهدید کننده‌ی زندگی گربه نیستند اما اگر درمان نشوند می‌توانند باعث مشکلات زیر شوند:

  • کاهش وزن
  • استفراغ
  • ناراحتی‌های معده

 

اگر در مدفوع یا اطراف مقعد گربه آثار وجود کرم نواری (مانند اجسام سفید رنگ) مشاهده کردید، حتما به دامپزشک نشان دهید.

دامپزشکان برای درمان کرم نواری ، دارو‌های خوراکی تجویز می‌کنند.

هرگز بدون تجویز  دامپزشک به گربتون دارو ندید، چون هر دارویی برای همه‌ی انواع کرم‌ها مفید نیست و  اثر درمان خودسرانه آسیب بیشتری به گربه وارد می شود.

 

۴٫گیاه‌خوار کردن گربه شدنی نیست!

 

دامپزشکان معتقدند تلاش برای گیاه‌خوار کردن گربه عمل اشتباهی هست که برخی از صاحبان گربه ها انجام می‌دهند.
گربه‌ موجودی گوشتخوار است و برای رشد و سلامت گربه باید گوشت بخش اصلی رژیم غذایی آن‌ها باشد. به عنوان مثال آمینواسید تائورین فقط در بافت‌های حیوانی یافت می‌شود و کمبود این آمینواسید در گربه‌ می تواند باعث ایجاد مشکلات قلبی، نابینایی و حتی مرگ شود.
مواد مغذی که گربه‌ها از راه خوردن گوشت دریافت می‌کنند، می‌تواند به‌صورت مصنوعی نیز تهیه و به او داده شود. از آنجایی که  آشنایی با مواد مغذی و تهیه موادی که برای رشد و سلامت گربه‌ها حیاتی است برای همه امکان پذیر نیست،  از این گزینه برای تغذیه گربه استفاده نکنید.

۵٫ توجه به کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی

از آنجایی که هر روز طرفداران غذاهای خانگی برای گربه‌ها و سگ‌ها بیشتر می‌شود، مهم است که بدانیم خوراک خانگی الزاماً به معنای خوراک سالم نیست.

  • همه ما افرادی را می شناسیم که در تلاش اند غذای سالم و خانگی برای گربه‌ی خود فراهم کنند. اما در قراردادن مواد مغذی مورد نیاز گربه در رژیم غذایی گربشون دچار اشتباه می‌شن. مثلا  کلسیم مورد نیاز گربه در رژیم غذایی خانگی‌اش موجود نباشد. صاحبان گربه ها باید متوجه باشند هنگامی که گربه‌ها گوشت می‌خورند، کلسیم خود را از راه خوردن مقداری استخوان جذب می کنند.
  • اگر رژیم غذایی گربه شامل مقدار زیادی ماهی‌تن، جگر و یا روغن‌جگر باشد، می‌تواند سمیت ویتامین A ایجاد کند و در نتیجه آن درد استخوان و مفاصل، شکنندگی استخوان و خشکی پوست ایجاد می شود.
  • اگر رژیم غذایی گربه شامل مقادیر زیادی ماهی خام باشد، پیامد آن تخریب ویتامین B1 در بدن گربه و در نتیجه آن ضعف ماهیچه‌ای، تشنج و آسیب مغزی است.

 

اگر قصد دارید خوراک گربه‌تان را خودتان درست کنید حتما ابتدا باید با دامپزشک مشورت کنید تا خوراک تهیه شده برای گربه‌ شامل مواد مغذی و مناسب برای سلامت او باشد.

80%
Awesome
 • Design
منبع pets.webmd.com

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.