روش اندازه گیری دمای بدن گربه

اندازه گیری دمای بدن گربه یک عمل مهم در تشخیص وضعیت گربه است. اگر حدس می زنید که گربه شما مریض است، گرفتن درجه حرارت بدن می تواند در تشخیص وضعیت حیوان مفید باشد. اندازه گیری دمای بدن گربه در خانه با توجه به رعایت نکات زیر قابل انجام است  . توجه داشته باشید دمای بدن گربه با انسان متفاوت و بالاتر است .

درجه حرارت طبیعی بدن گربه  ۳۸٫۵ درجه سانتی گراد است، اما می تواند مقدار ناچیزی نوسان داشته باشد. اصولا تا زمانی که درجه حرارت بدن گربه به بالای ۳۹.۲ درجه سانتیگراد نرسیده باشد، گفتن اینکه گربه تب دارد درست نیست.

درجه های مقعدی دقیق ترین نوع دما سنج ها می باشند .بعضی  دما سنج های داخل گوشی نیز در بازار وجود دارند اما دقت آن ها به اندازه  انواع داخل مقعدی نیست .

وسایل مورد نیاز برای اندازه گیری دمای بدن گربه:

  • دما سنج داخل مقعدی که انتهای آن برآمدگی دارد (دیجیتال ترجیحا)
  • یک مقدار وازلین یا پماد لیز کننده یا پرافین مایع یا روغن گیاهی
  •  یک عدد ساعت.( اگر از انواع درجه داخل مقعدی دیجیتال استفاده می کنید دیگر احتیاج به زمان گیری ندارید چرا که آن ها خود به صورت اتوماتیک با زدن بوق زمان لازم برای دما گیری را اعلام می کنند .)

روش اندازه گیری دمای بدن گربه:

برای اندازه گیری دما در حیوانات آرام معمولا یک نفر کافی است اما در حیوانات جوان و هیجان زده یک نفر می بایست حیوان را مقید و یا حواسش را پرت کرده و نفر دیگر دما سنج را داخل منفذ مقعد نماید. با تکانهای شدیددماسنج ، جیوه آن را به قسمت پایین بیاورید. قسمت برآمده دماسنج را با وازلین پارافین مایع یا روغن گیاهی چرب کنید، دم گربه را بالا بگیرید. اگر موهای اطراف مقعد بلند بود و اجازه نمی داد که منفذ دیده شود می توانید کمی اطراف را با آب خیس نموده تا مو های اطراف بخوابند.به آرامی دماسنج را  با حرکات چرخشی ریز به صورت تدریجی به اندازه دو سانتی متر به داخل مقعد گربه وارد کنید. به آرامی دماسنج را کج کنید تا قسمت برآمده دماسنج با دیواره راست روده گربه در تماس قرار گیرد. حدود یک دقیقه دماسنج را نگه دارید. اگر فکر می کنید حیوان امکان تکان خوردن ناگهانی واحتمال شکستن یا بیرون امدن درجه از مقعد وجود دارد میتوان با همان دستی که درجه راگرفته اید از بالا دم حیوان را نیز نگاه دارید ،در این صورت با تکان خوردن حیوان دیگر درجه از مقعد خارج نمی شود. سپس آن را بیرون بکشید، پاک کنید و درجه حرارت را بخوانید.

 دمای بدن یک گربه سالم ۳۸٫۶ درجه سانتیگراد است. اگر دمای بدن حیوان در حال استراحت ودمای محیط مطلوب، بالاتر از ۴/۳۹ سانتی گراد بود با دامپزشکتان تماس بگیرید.

Related Posts

تعبیر خواب گربه

توصیه ما این است که اگر فکر می کنید حیوان در برابر اندازه گیری دما مقاومت می کند ، این کار را به زور انجام نداده وبه دامپزشکتان مراجعه کنید.
اگر از دما سنج طبی جیوه ای(شیشه ای) استفاده می کنید احتیاط لازم را به عمل آورده تا حیوان به یکباره نچرخد تا باعث شود دما سنج بشکند.

روش نگهداشتن گربه برای اندازه گیری دمای بدن :

به شخصی که به شما کمک می کند بگویید که پوست پس گردن گربه را با یک دست خود نگه دارد، آنچنانکه شما بتوانید آزادانه دم گربه را بلند کنید و دماسنج را داخل نمایید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.