۶ سوال متداول درباره تغذیه بچه گربه

شما باید هرکاری که لازمه انجام بدین تا با تغذیه بچه گربه به صورت صحیح به یک گربه ی بالغ سالم تبدیل بشه.

بچه گربه در ۴ هفته ی اول از شیر مادر باید تغذیه کنه. بعد از ۴ هفته اول به تدریج باید ازغذای بچه گربه (خشک یا کنسرو شده) استفاده بشه و تقریبا ۸ هفته این روند ادامه داره.

هنگامی که بچه گربه ها به سن ۴ هفتگی می رسن، مادرشون معمولا اونها رو از شیر می گیرد. مادر بچه گربه غذاهای جامد را جایگزین شیر می کند. از آنجاییکه  فرآیند از شیرگیری بچه گربه ممکنه تا ۶ هفته طول بکشه، میشه مقدار کمی از شیر جایگزین استفاده کرده و با غذای مناسب بچه گربه مخلوط کرد .

 

۱- تفاوت تغذیه بچه گربه با گربه بزرگسال در چیست؟

تفاوت تغذیه بچه گربه با گربه بزرگسال

وزن بچه گربه در طی چند هفته اول زندگی معمولا دو تا سه بار میشه. برای آنکه بچه گربه بتونه به این سرعت رشد کنه و فعالیت های روزانه اش رو هم انجام بده، ممکنه نیازهایی سه برابر یک گربه بالغ داشته باشه.

جنیفر لارسن، مشاوره تغذیه بیمارستان دامپزشکی دانشگاه کالیفرنیا، میگه که به دلیل سطح بالای نیاز به انرژی ،دریافت کالری لازم برای بچه گربه ها در یک وعده ، کار سختیه. بنابراین بسیاری از بچه گربه ها تمایل دارن حداقل سه یا چهار وعده در روزغذا بخورن.

نیازهای بچه ها به چربی، برخی اسید های چرب و بیشتر ویتامین ها مشابه گربه های بزرگسال هست. اما بچه گربه ها به پروتئین، اسید آمینه ها و مواد معدنی، و همچنین بعضی از ویتامین ها نیاز بیشتری دارن. برای مثال، بچه گربه ها باید حدود ۳۰ درصد انرژی خودشون رو از پروتئین دریافت کنن. به همین علت، اکثر کارشناسان توصیه می کنن در تغذیه بچه گربه تا یکسالگی از غذای مخصوص بچه گربه استفاده شود.

با اینکه بعضی از غذاهای گربه برای تمام مراحل زندگی برچسب گذاری شده ، اما برای بچه گربه ها مناسب نیست. فراموش نکنین که مقدار زیادی آب تازه در دسترس گربتون قرار بدین این نیاز برای نگهداری گربه ها در تمام سنین هست.

 

۲- چطور بفهمیم که غذایی با کیفیت بالا برای بچه گربه انتخاب کردیم؟

برچسب کیفیت غذا گربه

پیشنهاد میشه از برندهای معتبر تجاری که دامپزشک های خوب توصیه میکنن استفاده کنین. اما اینکه چطور بفهمین که غذای انتخابی کیفیت بالایی داره به موارد زیر توجه کنید.

بررسی برچسب و لیبل غذا :  باید مطابق با نیازهای تغذیه ای بچه گربه ها که توسط انجمن آمریکایی کنترل تغذیه (AAFCO) تهیه شده ، باشه. به عبارت دیگر تغذیه کامل و متعادل براساس تعریف این سازمان انجام بشه.

منظور از تغذیه کامل و متعادل در تغذیه گربه ها چیست؟

تغذیه کامل و متعادل یعنی اینکه بچه گربه شما هیچ مکمل ویتامین یا مواد معدنی اضافه نیاز نداره. استفاده بیش از حد این مواد ممکنه برای بچه گربتون بد باشه، که باعث مشکلات شدید می شه. فقط در صورتی که دامپزشکتون اونها رو توصیه کرد، از مکمل ها استفاده کنین.

  • هنگام استفاده از غذای خونگی برای بچه گربه احتیاط کنید. به عنوان مثال، غذاهای خونگی ممکنه میزان کلسیمشون پایین باشه، که منجر به عدم تعادل مواد معدنی و هیپرپاراتیروئیدیسم می شه، که این بیماری در بچه ها سریعتر پیشرفت میکنه.

پس از تغذیه برای یک دوره زمانی، در صورتی که تغذیه مناسب باشه بچه گربتون باید سالم و هشیار، دارای وزن ثابت باشه.

 

۳- بچه گربه کدام نوع غذا را نیاز دارد ، مرطوب یا خشک؟

 

غذای خشک یا غذای کنسرو برای گربه

Related Posts

بچه گربه حتما نیاز داره یک وعده غذایی کنسرو بخوره. بچه گربه های بسیار کوچک دندان های بسیار کوچکی دارن و نمیتونن غذای خشک رو خوب بخورن.

بدون کنسروها، بچه گربه ها نمیتونن به اندازه کافی مواد غذایی مورد نیازشون برای  برای رشد بدن رو دریافت کنن.
  • اگر برای بچه گربتون از غذاهای خشک و کنسرو شده استفاده میکنین، دو بار در روز غذای کنسروی کافیه.
  • اگر بچه گربه شما فقط غذاهای کنسروی می خورن، باید چهار بار در روز تغذیه کنن.

 

۴- چگونه عادت غذایی بچه گربه را تغییر بدیم؟

تغییر عادت غذایی گربه

زمانی که بچه گربه از ابتدا به غذاها و طعم های مختلف عادت کنه تغییر دادن غذاها ساده تره.

اگر گربه ها بیش از حد در معرض یک غذای خاص قرار بگیرن، ترجیح میدن بیشتر از همون غذای ثابت برای عطر و طعم خاصی که داره ، استفاده کنن.

اگر شما در حال تلاش برای تغییر دادن رژیم غذایی بچه گربه تون هستین، اون رو با غذای قدیمی مخلوط نکنین.اگر بچه گربه غذای جدید رو دوست نداره، این می تونه باعث شه که دیگه همون غذای قدیمی روهم نخورن. در عوض، غذاهای جدید و قدیمی رو در ظرفهایی جداگانه بذارین.

با گذشت زمان، میزان غذای جدید رو بیشتر و میزان غذای قدیمی رو کاهش دهید. کمی گرسنگی به اونها کمک می کنه تا به تغییرات عادت کنن وغذای قدیمی حذف بشه و غذای جدید جایگزین بشه.

فراموش نکنید که ایجاد تغییرات سریع در غذا ،باعث ناراحتی معده و یا «اعتصاب غذا» می شه. بنابراین ممکنه این تغییرات چهار تا هفت روز طول بکشه.

 

۵- بهترین روش برای تغذیه بچه گربه چیه؟

تغییر عادت غذایی بچه گربه

بچه گربه ها نیاز به تعداد وعده های غذایی بیشتری دارن. با افزایش سن بچه گربه، می تونه تعداد وعده های غذایی به دو بار در روز کاهش پیدا کنه.

نوع دیگری از تغذیه هم به نام تغذیه آزاد وجود داره که در تمام طول روز غذا در دسترس گربه هست و از سن ۴تا۶ ماهگی به غذای وعده ای تبدیل بشه.

از مزایای این روش اینه که اتساع دستگاه گوارش در هنگام سریع خوردن غذا رو کاهش میده. همچنین به بچه گربه هایی با وزن کم هم کمک می کنه و گزینه مناسبی برای بچه گربه های چاق نیست.

 

۶- چه نوع غذاهایی برای بچه گربه ممنوع است؟

غذاهای ممنوعه برای بچه گربه

برای تغذیه بچه گربه موارد زیر غذاهای ممنوعه برای گربه است.

  • گوشت خام یا کبد ممکنه حاوی انگل ها و باکتری های مضر باشه.
  • تخم مرغ خام ممکنه حاوی باکتری سالمونلا باشه و جذب ویتامین B رو کاهش بده، که منجر به مشکلات پوست و مو می شه.
  • ماهی خام ممکنه منجر به کمبود ویتامین B و از دست رفتن اشتها، تشنج و حتی مرگ بشه.
  • شیر ممکنه باعث ایجاد اسهال در بچه گربه ها و گربه های بالغ بشه زیرا اونها آنزیم مورد نیاز برای هضم شیر رو ندارن.
80%
Awesome
  • Design
منبع pets.webmd

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.