رشد بچه گربه از زمان تولد تا هفته ۶ چطور می گذرد؟

۶ هفته ابتدایی زندگی گربه شخصیت و کاراکتر این حیوان را خواهد ساخت. از نظر سلامتی جسمی و روحی نیز این دوره اهمیت بسیاری دارد چرا که بچه گربه را خطرات مختلفی مانند کک ها و بیماری‌های تنفسی تهدید می کند.
به طور کلی بچه گربه‌ها معمولا در هیچ دوره دیگری از زندگی رشدی به این سرعت را تجربه نمی کنند و مشاهده رشد آنان طی هفته‌های اول یک تجربه فوق العاده است.

 

هفته اول: هضم شیر با بالاترین سرعت ممکن !

بچه گربه  تازه به دنیا آمده حدود ۳۰ گرم وزن دارد و  کف دست شما جا میشه. بند ناف آن ها در طی ۲ تا ۳ روز جدا میشه اما مجرای گوش‌ها و چشمان آن‌ها  در این زمان هنوز باز نشده است.
بچه گربه‌ها در این سن بسیار ناتوان هستند، با این حال مادر آن‌ها به طور غریزی نیازهای آن ها را می‌شناسد.

  • مادر گربه بچه گربه ها را تغذیه می کند.
  • برای گرم نگه داشتن بچه گربه‌ها آن ها را نزدیک خود نگه می دارد.
  • با زبان زبر خود آن ها را تمیز می کند. گربه‌های مادر نسبت به فرزندان خود بسیار حساس هستند و در صورت دخالت بیش از حد انسان ها، مکان بچه گربه‌های خود را تغییر خواهند داد.
در صورتی که گربه مادر ، واکسینه شده باشد یا دارای مقاومت طبیعی باشد، بچه گربه‌ها نیز از طریق آغوز (به اولین شیری که پس از زایمان ترشح می‌شود، آغوز می‌گویند که شامل مقادیر فراوانی چربی است) این مقاومت را می گیرند. بچه گربه ها معمولا تا رسیدن به سن مناسب برای واکسینه شدن مقاومت مذکور با آن‌ها باقی خواهد ماند.

بچه گربه‌ها در هفته اول حدود ۳۰ گرم وزن دارند. وزن بچه گربه ها تا قبل از پایان هفته اول، دوبرابر خواهد شد.به نوعی بچه گربه‌ها در هفته اول معدشون خیلی خوب شیر دریافتی رو هضم می کنه. تنها فعالیت بچه گربه ها خوابیدن می‌باشد. در هفته اول تعامل آنان با دنیای خارج بسیار کم است.

هفته دوم: ادامه رشد تدریجی بچه گربه

بچه گربه رشد خیره کننده خود در هفته اول را ادامه میده. در هفته دوم حداقل روزی ۱۰ گرم به وزن اون اضافه خواهد شد.

گربه مادر باید تغذیه مناسبی داشته باشد تا بتواند مواد مغذی را که طی شیر دادن از دست می دهد، بازگرداند.

در هفته دوم  چشمان بچه گربه‌ها شروع به باز شدن خواهد کرد و پس از ۹ تا ۱۴ روز چشمان آنان کاملا باز می شود.

چشمان همه بچه گربه ها آبی است و برای چند هفته هم به رنگ آبی باقی خواهد ماند.

دید آن‌ها در ابتدا تار است چرا که مردمک چشم به راحتی منقبظ و منبسط نمی شود/ سعی کنید بچه گربه‌ها را در این سن از نورهای شدید دور نگه دارید.
قدرت بویایی نیز به تدریج شروع به رشد می کند و با گذشت زمان بچه گربه از وجود خواهران و برادران خود آگاه می شود.

 

هفته سوم: رشد آگاهی بچه گربه

در هفته سوم مجراهایی شنوایی بچه گربه به طور کامل باز میشن. با این حال توانایی شنوایی هنوز در حال تکامل است. در این سن صداهای بلند می‌توانند باعث وحشت زده شدن بچه گربه شوند. با مرور زمان گوش های حیوان کاملا راست خواهد شد.

رنگ چشمان بچه گربه ها از هفته سوم شروع به تغییر رنگ می کند. از رنگ آبی که بین همه بچه گربه ها مشترک است به رنگ واقعی چشمان گربه.

حس بویایی هنوز به درستی عمل نمی کنه.

در هفته سوم معمولا بچه گربه‌ها قادر به ادرار به صورت آگاه می شوند. سیستم گوارش آن‌ها رشد خود را ادامه می دهد. گربه مادر به تمیز کردن آن ها ادامه می دهد تا زمانی که خود آن ها این توانایی را یاد بگیرند.

گاهی اوقات بچه گربه‌ها از همین سنین پایین شروع به ایجاد صدا می کنند و این موضوع کاملا طبیعی است. معمولا در این سن دندان‌های آنان شروع به درآمدن می کند.

 

هفته چهارم: تلاش بچه گربه برای راه رفتن

بچه گربه‌ها از هفته چهارم شروع به ایستادن و تلاش برای راه رفتن می کنند.

بدن آنان در حال آماده شدن برای بلوغ می باشد.

دم های بچه گربه در هفته چهارم بسیار کوتاه و سرشان نسبت به پاها و بدن بسیار بزرگ و بی تناسب است. توجه کنید که  این موارد با گذشت زمان تغییر و اصلاح خواهند شد.

اگر بچه گربه را دیدید که از لانه خند خارج شده تعجب نکنید چون در این سن بچه گربه ها بسیار کنجکاو هستند.

از هفته چهارم تعامل بچه گربه با برادران و خواهران خود بیشتر می شود و تیم هایی را با یکدیگر تشکیل می‌دهند.

گربه مادر به سرپرستی و مراقبت از بچه گربه ها ادامه می دهد.

هنوز تغذیه مناسب مادر بسیار مهم است.

 

هفته پنجم: شروع تلاش مادر بچه گربه ها برای از شیرگرفتن

از هفته پنجم حس استقلال طلبی در بچه گربه‌ها رو به رشد است. البته  هنوز بچه گربه ها در نزدیکی مادرشان بازی می کنند.

هفته پنجم زمان بسیار مناسبی است که بچه گربه ها رابطه اجتماعی خود را با انسان‌ها شروع کنند.

از هفته پنجم می توانید غذاهای کنسروی به آن ها بدهید. سعی کنید غذایی که به بچه گربه می دهید با غذایی که گربه مادر مصرف می کند، هماهنگ باشد چرا که بچه گربه ها کم کم با مادر خود در غذا شریک خواهند شد.

برای تجربه‌های اول آنان، از ظرف های کم عمق استفاده کنید و از کثیف کردن بیش از حد ظرف غذا تعجب نکنید.

هرچند گربه مادر از هفته پنجم سعی می کند که بچه گربه‌ها را از شیر بگیرد اما نیاز به مراقبت همچنان وجود دارد و معمولا تا هفته های ۸-۱۰  فرآیند از شیرگرفته شدن آنان طول می کشد.

بچه گربه ها در این مرحله می توانند با جعبه خاک آشنا شوند. آنان به جعبه‌ای کوچیکتر و جداگانه احتیاج دارند که بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. ارتفاع خاک در جعبه خاک آن‌ها حداکثر ۵ سانتی‌متر باشد. برای شروع یک جعبه پلاستیکی یا جعبه کفش انتخاب مناسبی است.

 

هفته ششم: روابط اجتماعی بچه گربه ها

از هفته ششم توانایی‌های اجتماعی بچه گربه ها افزایش پیدا کرده. بچه گربه ها به زودی به گربه هایی بالغ تبدیل خواهند شد. آنان می‌توانند بدوند، بپرند و خودشان را سرگرم کنند. سعی کنید در این مرحله آنان را خیلی خسته نکنید.

بچه گربه‌ها برای ایجاد رابطه با انسان‌ها به مادرشان نگاه می کنند. اگر گربه مادر رابطه راحتی با انسان ها داشته باشد، بچه گربه‌ها نیز مانند او عمل خواهند کرد.

توجه کنید که اگر در طی این شش هفته بچه گربه‌ها به انسان‌ها عادت نکنند، آموزش آن‌ها یه فرآیندی طولانی و کند تبدیل خواهد شد و شاید آنان هیچگاه به “گربه‌های بغلی” تبدیل نشن.

نکته‌ای مهم  روابط اجتماعی

در این سن بچه گربه‌ها باید یاد بگیرند که دست‌های شما برای بازی کردن نیستند. دست‌ ما انسان ها برای نگه داشتن، نوازش و تغذیه آنان هستند. به این ترتیب بچه گربه‌ها می فهمند زمانی که شما آنان را بلند می کنید، آرام باشند و در بغل شما آرامش خود را حفظ خواهند کرد.

زمان آوردن بچه گربه به خانه

بچه گربه‌هایی که به خوبی اجتماعی شده و دیگر نیازی به شیر مادر خود نداشته باشند در چند هفته آینده کاملا برای خانه جدید خود آماده می‌شوند. اگر شما چندین ماه انتظار کشیده‌اید تا بچه گربه جدیدی را به سرپرستی قبول کنید، اکنون دوران پر هیجانی برایتان خواهد بود.
به یاد داشته باشید که اگر می خواهید گربه‌ای را به سرپرستی قبول کنید، بهتر است که سن آن‌ها حداقل ۱۰ هفته باشد.

80%
Awesome
  • Design
منبع thesprucepets

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.