شیر دادن به گربه کار درستی است؟

افراد زیادی هستند که فکر می کنن که شیر دادن به گربه هیچ مشکلی واسه گربه ایجاد نمی کنه، اما واقعیت اینه که شیر سالم‌ترین نوشیدنی برای گربه نیست.

شیر دادن به گربه نه تنها به سلامت گربه کمک نمی کنه بلکه می تونه موجب بروز مشکلاتی در گربه نیز بشه. این مشکلات میتونه از یک معده درد معمولی تا دلپیچه و اسهال شدید متفاوت باشد.

بسیاری از گربه ها با لاکتوز (قند موجود در شیر) ناسازگاری دارند. این مشکل که عدم تحمل لاکتور (Lactose Intolerance) نام دارد موجب کم شدن آب بدن گربه‌ها میشه.

آیا شیر دادن به گربه مجاز است؟

شیر دادن به گربه

این سوال مطرح میشه که آیا شیر دادن به گربه و بچه گربه چه زمانی جایز هست ؟ ممکنه بچه گربه شما از خوردن شیر لذت ببره چون شیر برای اون غذایی راحت و باحال محسوب میشه و به نوعی شیر مادرش را براش تداعی کنه. اما توجه کنید که شیر برای او به طور کلی مناسب نیست و نباید در رژیم غذایی اصلی او گنجانده شود.

به طور کلی شیر فاقد مواد مغذی لازم جهت رشد و نمو گربه هست.
اگر گربه شما تمایل به خوردن زیاد شیر داشته باشه ، میل او برای خوردن غذاهای گوشتی کم میشه. این بی میلی به غذاهای گوشتی سبب بروز بیماری‌هایی می شود.

یکی از اصلی‌ترین دلایل ممنوعیت خوردن شیر برای گربه های بالغ مشکل ناسازگاری گربه با لاکتوز و عدم توانایی گربه در هضم این ماده است.

 

دلیل ناسازگاری دستگاه گوارش گربه با لاکتوز چیست؟

آب مورد نیاز گربه

دلیل اینکه گفته می شود به گربه ها تا حد ممکن شیر ندهیم این است که بیشتر گربه ها فاقد آنزیم لاکتوز هستند. این آنزیم ، لاکتوز موجود در شیر را هضم می‌کند. زمانی که لاکتوز هضم نشده در طول سیستم گوارشی حرکت می کند باعث جذب آب موجود در روده ها می‌شود.

Related Posts
لاکتوز نمیتونه به راحتی از جداره روده‌ های گربه عبور کنه و وارد جریان خون بشه. همچنین روده گربه‌ها مستعد رشد نوعی باکتری است که سبب ایجاد گازهای دردناک و اسهال خواهد شد.

 

زمانی که گربه نسبت به شیر عکس العمل منفی نشان نداد چی کار کنیم؟

سازگاری شیر دادن به گربه

اگر گربه با خوردن شیر دچار اسهال یا تهوع نشد، احتمال زیاد با شیر معمولی یا شیر بدون چربی مشکلی خاصی نداره. راه حل دیگر استفاده از شیر بدون لاکتوز است.

در بازار شیرهای بدون لاکتوز  برای گربه ها وجود دارد مانند: CatSip یا CatSure.

  • شیر CatSip نوعی شیر مناسب گربه هست که مشکلات گوارشی در گربه ها را کاهش میدهد.
  •  CatSure وعده غذایی مایع و متعادلی است که باعث میشه گربه‌ها در سنین میانسالی هم عملکرد خوبی داشته باشند. این نوع شیر شامل پروتئین با کیفیت و آمینو اسید است و مخصوص گربه های بالغ و مسن می‌باشد.

بدترین اتفاق ممکن برای گربه ای که مرتب شیر میخوره چیست؟

بیماری در شیر دادن به گربه

اگر گربه‌ای به خصوص در کودکی به طور مرتب شیر بخورد و دچار اسهال‌های متوالی شود تبعات ناخوشایندی در پی خواهد داشت چرا که این امر به تدریج موجب کاهش آب بدن گربه میشه.

به جای شیر به گربه خود آنچه که واقعا به آن نیاز دارد، یعنی آب تمیز بدهید.

گربه ها برای تامین آب مورد نیاز بدن خود به آب آشامیدنی احتیاج دارند. اگر گربه شما آب کافی نمی خوره ممکنه علتش استفاده از غذاهایی با آب زیاد باشه. در این صورت جای نگرانی نیست. ( در این مورد مقاله یک گربه به چه میزان آب در طول نیاز دارد را بخوانید.)

اگر گربه شما آب کافی نمی‌نوشد و غذاهای خشک میخوره  می‌توانید از شیر آب یا فواره‌های مخصوص که گربه ها علاقه زیادی دارند استفاده کنید. ( در این مورد مقاله چطور به گربه آب بیشتری بدهیم را مطالعه کنید.)

80%
Awesome
  • Design
منبع thesprucepets

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.