طول عمر گربه

آیا می دانید طول عمر گربه ها چند سال است؟ درسته که به اندازه  آدم‌ها عمر نمی کنند، اما در شرایط زندگی مناسب گاهی دهه دوم یا سوم زندگی خود را نیز می بینند.  در کل طول عمر گربه نسبت به سگ ها بیش تر است. دیدن یک گربه با حدود سن ۲۰ سال موضوع عجیبی نیست. در این شرایط باید توجه داشت که معیارهای زیادی در طول عمر گربه تاثیرگذار هستند.

میانگین طول عمر گربه در شرایط مناسب ۱۵ سال است.

معادل سن گربه با انسان

مقایسه سن انسان و سن گربه

گربه ها در طول عمر خود مانند انسان ها دوران مختلف زندگی مثل کودکی ، نونهالی ، نوجوانی و … را طی می کنند. اگر می خواهید بدونید که گربتون در چه دوره ای قرار داره و با توجه به سن آدما چند سالشه جدول بالا کمکتون می کنه.

مثلا وقتی گربه یک ساله میشه در حد یه انسان ۱۶ ساله شده. وقتی گربتون ۶ سالش شد یعنی حدودا ۴۰ سالش شده.

 

طول عمر گربه بر اساس نژاد

میانگین سن گربه بر اساس نژاد

به طور کلی نمی توان طول عمر مشخصی را برای یک گربه مشخص کرد. اما معمولا بعضی نژادها نسبت به دیگر نژادها بیشتر عمر می کنند.

گربه‌های دو نژاد سیامی (Siamese) و منکس (Manx) معمولا برنده رقابت زندگی طولانی‌تر هستند. اما مواردی با سنین ۲۰ یا ۳۰ سالگی از نژادهای دیگر هم مشاهده شده است.

نژادهای دورگه مانند نژاد گربه های اصیل دارای پتانسیل زندگی طولانی تر نسبت به میانگین هستند.

 

ارتباط تغذیه گربه‌ و طول عمر گربه

ارتباط تغذیه و عمر گربه

اولویت اول غذای گربه ها گوشت است.به همین دلیل آن‌ها را حیواناتی گوشت خوار می نامند. بنابراین رژیم غذایی مناسب را برای گربه خود با مشورت دامپزشک پیدا کنید.

 کربوهیدرات‌ها و لاکتوز ترکیباتی هستند که گربه‌های بالغ قادر به هضم مقدار زیادی از آنان نبوده و نیازی به وجودشان در رژیم غذایی نیست.

وجود کربوهیدرات‌ها حتی می تواند منجر به کاهش هضم پروتئین شود و برای گربه‌ها مضر هستند.

به یاد داشته باشید که پروتئین‌ها بسیار برای گربه‌ها حائز اهمیت هستند چرا که گربه ها به دلیل سیستم گوارشی منحصر به فردشان در مقایسه با سگ‌ها، به پروتئین بیشتری نیاز دارند.

 گربه های بالغ باید روزانه به ازای هر کیلو گرم وزن گربه، حداقل ۱۴۰ گرم پروتئین دریافت کند. به بیان ساده تر یک گربه متوسط ۴ کیلویی به مصرف روزانه حداقل ۵۰۰ گرم پروتئین نیازمند است.

آمینواسیدهای ضروری نیز بسیار برای گربه ها مهم است. تائورین (Taurine)، متیونین (Methionine) و سیستئین (Cysteine) از این قبیل آمینو اسیدهای ضروری‌اند که بدون آنها ممکن است ویتامین های مهم و مقدار مورد نیاز پروتئین، کاهش و در نتیجه سلامت گربه افت پیدا کند.

 

ارتباط مستقیم سلامت گربه و طول عمر گربه

ارتباط سلامت گربه و عمر گربه

سلامت  گربه ممکن است  به دلیل عدم تغذیه مناسب به خطر بیفتد.همچنین انگل‌ها و بیماری‌ها نیز می توانند بر سلامت گربه شما اثرگذار باشند.

بعضی از بیماری‌ها  عوارض بلند مدتی دارند و بر طول عمر گربه اثرگذارند.

گربه‌هایی با ژن ضعیف و نا امن و گربه‌هایی با بیماری مرتبط با ارگان های داخلی، معمولا نمی‌توانند به اندازه دیگر گربه‌های سالم عمر کنند.

 

ارتباط شیوه زندگی گربه و عمر گربه

سن گربه خارج از خانهبعضی از گربه ها در خانه و برخی در خارج از محیط خانه زندگی می‌کنند. همچنین بعضی گربه ها  زمانشان را هم درون خانه و هم خارج از خانه می گذرانند.

خطرات روزانه که یک گربه خارج از خانه ممکن است تجربه کند خیلی بیشتر از گربه های خانگی است و معمولا منجر به کوتاه‌تر بودن طول عمرشان می شود.خطراتی که یک گربه خارج از خانه با آنها روبه رو می‌شود شامل موارد زیر است:

  • تصادف با وسایل نقلیه.
  • آسیب دیدن توسط حیوانات وحشی.
  • خوردن سموم.
  • پیدا کردن غذا.
  • در معرض بیماری‌ها و انگل‌ها بودن.

هرچه یک گربه زمان بیشتری را خارج از خانه بگذراند، ریسک آسیب دیدگی و یا ابتلا به بیماری در او بیشتر خواهد شد. به علت وجود پناهگاهی امن مانند خانه، گربه‌های خانگی در معرض خطرات کمتری هستند.

چرا حیوانات داخل خانه با خطرات کمتری مواجه اند:

  • نبود خطرات ناشی از وسایل نقلیه.
  • حیوانات وحشی تهدیدی برایشان ایجاد نمی کنند.
  • رژیم غذایی آن‌ها قابل کنترل است.
  • نبود سموم، انگل ها . به شرط آنکه گربه شما به واکسن و داروهای پیشگیری مجهز شده باشند.

موارد بالا برای گربه سانان دیگر مانند شیرها، ببرها، پلنگ‌ها و … نیز صدق می کند.  گربه سانانی که در باغ وحش‌ها زندگی می کنند، معمولا طول عمر بیشتری از همسانان خود در حیاط وحش دارند.

 

کریم پاف – مسن ترین گربه

کتاب رکورد های گینس ، گربه ای با طول عمر ۳۸ سال و ۳ روز را ثبت کرده است. کریم پاف گربه مو کوتاه اهلی بود که بعضی اوقات توسط غذاهای غیر معمولی مانند اسفناج، تخم مرغ و خامه غلیظ مورد تغذیه قرار می‌گرفت. کریم پاف در سال ۱۹۶۷ متولد شد و در سال ۲۰۰۵ در شهر آستون ایالت تگزاس از دنیا رفت.

رازهای زندگی طولانی کریم پاف مشخص نیست، اما ترکیب مراقبت مهربانانه صاحبش، ژن خوب و محیط زندگی امن  نکاتی کلیدی عمر طولانی این گربه باشد.

بنابراین با این که ما نمی توانیم به طور کامل ، طول عمر و زندگی گربه خود را کنترل کنیم اما می توانیم با ایجاد محیطی امن، سالم و مراقبت همراه با عشق  و تغذیه مناسب احتمال زندگی طولانی‌تر گربمون را افزایش دهیم.

80%
Awesome
  • Design
منبع thesprucepets

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.