۴ دلیل عدم سازش گربه ها در خانه + راه حل دوست شدن

نگهداری دو گربه در خانه در ابتدا دردسرهایی دارد که علت اصلی آن عدم سازش گربه ها در خانه است.در این مقاله آموزش می دهیم چطور گربه ها را با هم دوست کنیم.

آشنا کردن گربه جدید با گربه قبلی در ابتدا کمی سخت به نظر می رسد. اما به شما آموزش می دهیم تا با خیال راحت، آوردن گربه جدید به خانه برای شما دلپذیر شود.

عدم سازش دو گربه

بسیاری از گربه ها حضور یک گربه دیگر در منزل را تحمل نمی کنند. این جنگ و کشمکش دائمی در منزل برای صاحبین آن ها بسیار عذاب آور بوده و ممکن است خطرات بسیار زیادی هم برای خود حیوانات در پی داشته باشد.

در ادامه مقاله دلایل عدم سازش گربه ها با هم و راه حلی برای دوست شدن دو گربه ارائه می کنیم.

۴ دلیل عدم سازش گربه ها با هم در خانه

دلایل عدم سازش دو گربه

۱- اجتماعی نشدن گربه ها در دوران کودکی

مهم ترین علت عدم سازش گربه ها در خانه با یکدیگر، اجتماعی نشدن گربه ها در دوران کودکی هست.

اجتماعی نشدن گربه ها در دوران کودکی

گربه ها لازم است در سن پایین با بقیه حیوانات و افراد مختلف در ارتباط باشند تا به حضور آنان در محیط عادت کنند. در صورت عدم انجام این کار در سنین پایین گربه ها به سختی حضور یک حیوان یا گربه دیگر را تحمل خواهند کرد.

۲- قلمرو طلبی در گربه ها

قلمرو طلبی در گربه هاگربه ها حیواناتی قلمرو طلب هستند. بعضی از گربه ها تمایل دارند دست به اشغال قلمرو بقیه گربه ها بزنند. ولی بعضی دیگر همواره سعی می کنند قلمرو خود را با یک فاصله امن با قلمرو دیگر گربه ها حفظ کنند. (رفتار قلمرو طلبی گربه ها مانند انسان ها در طول تاریخ هست !)

برای دو گربه نر و یا دو گربه ماده به اشتراک گذاری یک فضا به عنوان قلمرو مشترک کار بسیار دشواری خواهد بود( مثل آدم ها !). به خصوص اینکه آن قلمرو محیط کوچکی مانند یک آپارتمان باشد که کل طول روز هر دو حیوان در حال مشاهده همدیگر هستند.

۳- شناخت روحیات گربه

 

قبل از آوردن یک گربه جدیدباید روحیات گربه فعلی خود را به خوبی بشناسیم و سپس گربه ای را بیاوریم به خونه  که خصوصیات اخلاقی متناسبی با گربه فعلی ما دارد.

۴-توجه به تغییرات فیزیولوژیک گربه

تغییرات فیزیولوژیک خاص نیز ممکن است باعث تغییر رفتار و عدم سازگاری حیوان ها با هم شود. به عنوان مثال گربه ماده ای که دارای توله هست رفتار خشنی را نسبت به بقیه گربه ها پیدا خواهد کرد و اجازه نزدیک شدن حیوانات دیگر را به لانه بچه ها نخواهد داد و ما شاهد رفتار تهاجمی از سمت او هستیم.

 

مراحل دوست شدن دو گربه موقع آوردن گربه جدید

دوست شدن دو گربه

  • ۱- دو گربه که با هم سازش ندارند را کامل از هم جدا کرده و در دو اتاق مجزا قرار دهید. این دو گربه نباید هیچ گونه دسترسی به هم داشته باشند. در هر اتاق وسایل مورد نیاز هر حیوان را قرار دهید. مدت زمان جدایی دو گربه به سطح پرخاشگری از چند روز تا چند هفته متغیر است
  • ۲- ظرف غذای هر گربه را در دورترین فضای اتاق ها قرار دهید
  • ۳-  هر روز زمانی را برای تعویض اتاق ۲ گربه با هم تخصیص دهید. این تعویض اتاق ها باعث می شود دو حیوان با بوی هم دورادور آشنا شوند. بعد از مدتی شرایطی فراهم آورید که حیوانات از دور بتوانند همدیگر را ببینند.
  • ۴-  بعد از گذشت چند روز اجازه دهید لای درب کمی باز باشد. ( حدود ۲ سانتی متر ) از این فضای کوچک ۲ گربه می توانند همدیگر را بو کشیده و با هم آشنا شوند. این کار را چند روز انجام دهید تا گربه ها نسبت به هم آشنایی پیدا کنند. اگر مشاهده کردید دو گربه رفتاری خمصانه نسبت به هم دارند فوراً دوباره به صورت کامل دو حیوان را جدا کرده و مراحل را از ابتدا دوباره شروع کنید.

 

 

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.