عقیم سازی گربه ماده

عقیم سازی گربه ماده همیشه دردسرهای بیشتری نسبت به عقیم سازی گربه نر داره.در این مقاله اطلاعات لازم که نیاز است صاحبان گربه بدانند بیان شده است.

گربه های ماده را به روش جراحی و با خارج ساختن رحم و تخمدانهایش عقیم می کنند و در مورد گربه های نر نیز با در آوردن بیضه ها آنها را اخته می کنند.

عقیم کردن گربه قسمتی از فرآیند نگهداری و مراقبت از گربه هاست.
  • عقیم کردن گربه ماده در سنین پایین تر از سرطان پستان جلوگیری می کند.
  • عقیم کردن گربه ماده در هر سنی از تولید توله های ناخواسته و ناله های زمان فحلی پیشگیری می کند.

در جراحی عقیم سازی گربه ماده چه قسمت هایی بیرون آورده می شود؟

عمل جراحی عقیم کردن گربه ماده (Ovariohysterectomy ) نامیده می شود و آن به معنی بیرون کشیدن هردو تخمدان و رحم می باشد.

گردن رحم در انتهای واژن بخیه شده و رها می شود. از آنجاییکه تخمدان ها مسئول ایجاد چرخه فحلی ، ایجاد تومورهای پستانی و مشکلات رفتاری هستند بنابراین بایستی در این جراحی خارج شوند.

بخیه های جراحی عقیم سازی چگونه است؟

بخیه های گربه در عقیم سازی گربه ماده

بعضی از دامپزشکان همیشه از بخیه روی پوست استفاده می کنند و برخی دیگر بجای بخیه روی پوست ترجیح می دهند از بخیه زیبایی استفاده کنند که در زیر پوست زده شده و دو طرف پوست را در کنار هم قرار می دهد.

پس از جراحی موضع جراحی شده در سه لایه دوخته می شود عضلات شکمی ، بافت زیر پوست و خود پوست.

بخیه های پوست مانند هر جراحی محوطه شکمی دیگر نیازمند مراقبت های پس از جراحی است و جهت جلوگیری از لیسیدن حیوان و عواقب آن بهتر است از گردنبند الیزابت استفاده شود.

آیا می شود جراحی عقیم سازی را در زمان فحلی انجام داد؟

انجام عقیم سازی گربه ماده در زمان فحلی

در مورد گربه هایی که دارای زمان فحلی مشخص هستند بهتر است که بلافاصله پس از فحلی جراحی شوند.

بعضی از گربه ها دائما دارای علایم فحلی می باشند و بدون وقفه دارای سر وصدا هستند. در این صورت می توان آن ها را در هر زمان ممکن جراحی کرد. اگر چه در زمان فحلی رحم کمی بزرگتر از حالت عادی بوده و خونریزی آن به مراتب بیشتر می باشد ولی ریسک جراحی را خیلی بالاتر نمی برد.

گربه را بعد از چهار هفتگی آبستنی نباید عقیم کرد. دامپزشکان اکثرأ از عقیم کردن گربه ماده آبستن امتناع می ورزند، مگر در حالتی که لگنچه بطور مادرزادی بدشکل گرفته باشد.

به طور کلی در طول دوره فحلی از عقیم سازی گربه خودداری کنید، زیرا سطح بالای هورمونهای جنسی در خون باعث افزایش خونریزی خواهد شد.

 

آیا می توان در زمان آبستنی جراحی عقیم سازی را انجام داد؟

عقیم کردن گربه ماده در زمان حاملگی آبستنی

جراحی عقیم سازی گربه ماده را در هر زمانی می توان انجام داد.

اگر در زمان جراحی دامپزشک متوجه وجود آبستنی شد و شما تمایل به ادامه آبستنی گربه خود دارید دامپزشک می تواند بدون دستکاری رحم عضلات و پوست را دوباره بخیه زده و جراحی را به بعد از زایمان و شیردهی موکول کند.

چه تغییراتی پس از عقیم سازی گربه ماده مشاهده می شود؟

تغییرات رفتاری و وزنی بعد از عقیم سازی گربه ماده

گربه ماده تقریبا نیمی از سال را در شرایطی به سر می برد که دستکاه تولید مثل فعالیتی ندارد زیرا دارای سیکل فحلی فصلی می باشد و این فعالیت معمولا در بهار و تابستان دیده می شود. بدین ترتیب تغییرات رفتاری منفی در گربه عقیم شده دیده نخواهد شد.

گاهی صاحب حیوان نگران اضافه وزن گربه خود پس از عقیم شدن است. ولی برداشتن رحم و تخمدان ها در افزایش وزن نقش چشمگیری ندارد. البته لازم به یادآوری است که هورمون استروژن به صورت طبیعی تاثیر مهاری بر اشتها دارد که با کاهش آن اشتها افزایش می یابد.

از طرفی دیگر گربه ماده قبل از عقیم شدن بخشی از زمان و انرژی خود را به گشتن و جستجو در اطراف جهت جفت یابی صرف می کرد. اما بعد از عقیم شدن این انرژی مصرف نمی شود. پس با کنترل جیره غذایی یا ایجاد فضایی جهت تحرک و بازی با گربه های دیگر می توان از این اضافه وزن جلوگیری کرد.

چه مدت پس از زایمان گربه می تواند عقیم شود؟

مدت زمان لازم بعد از آبستنی برای عقیم سازی گربه ماده

از آنجاییکه پس از جراحی، گربه به تدریج شیر خود را از دست می دهد پس بهتره که بچه ها به اندازه کافی از شیر مادر خود تغذیه کنند.  این زمان حدودا یک تا دو ماه می باشد.

در این فاصله این نگرانی وجود دارد که دوباره جفت گیری کند که از این بابت بایستی مراقبت ویژه صورت گیرد.

آیا گربه پس از عقیم شدن می تواند دوباره فحل شود؟

فحل شدن گربه ماده پس از عقیم کردن

دراین جراحی تخمدان ها از بدن خارج می شوند و بدون تخمدان علایم فحلی وجود نخواهد داشت . گاهی یک تخمدان و یا بخشی از آن در اثر اشتباه دامپزشک جراح باقی می ماند و این مسُله می تواند باعث تعجب صاحب حیوان شود که چرا با وجود عقیم شدن کماکان علایم فحلی وجود دارد.

در چنین شرایطی گربه علایم جفت گیری از خود نشان داده ولی به دلیل اینکه رحم ندارد آبستنی امکان پذیر نیست .بایستی توسط سونوگرافی تخمدان باقیمانده مشخص و با یک جراحی تکمیلی آن را بیرون کشید.

 

80%
Awesome
  • Design
1 دیدگاه
  1. sara می گوید

    ممنون از سایت خوبتون .

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.