مشکلات رایج در گربه های ماده

در این مقاله ۶ مشکل رایج در گربه های ماده را بررسی می کنیم .مطمئنا گربه های نر هم مشکلاتی دارند. اما ما در اینجا به بررسی ۶ مشکل رایج در گربه های ماده می پردازیم .

گربه های ماده با درصد احتمال بیشتری ممکن است دچار مشکلات باروری ،نشانه گذاری ادراری و همچنین مشکلاتی که مربوط به عقیم کردن آن ها است شوند.

۱-عقیم کردن

برای اینکه جمعیت گربه ها در کنترل شما باشد بهتر است گربه ماده را عقیم کنید. اگر چه جراحی گربه ماده مسائل خاص خود را دارد. به عنوان مثال بیهوشی گربه ماده در عمل جراحی پیامدهایی دارد. همچنین قابل ذکر است تعداد کمی از گربه ها بعد از عقیم شدن دچار عفونت های دستگاه ادراری می شوند.

۲-بارداری کاذب در گربه ها

بارداری کاذب یکی از مشکلات متداول است که گربه ماده دچار آن می شود.جفت گیری گربه ماده و گربه نر باعث تخمک گذاری در گربه های ماده می شود اما در گاهی اوقات گربه ماده باردار نمی شود. در این شرایط گربه دارای علائمی می باشد که ظاهرا نشان می دهد باردار است در صورتی باردار نیست.

علائم بارداری کاذب گربه ماده

  • نوک سینه های گربه قرمز تر و متورم میشوند اما شیری تولید نمیشود.
  • چربی ها باعث میشوند شکم بزرگ تر بنظر برسد .
این علائم برای یک گربه ماده که دچار بارداری کاذب شده است مدت آن بین ۳-۷ هفته است. پس از این مدت  گربه نشانه های هیت بودن را دارد که با قطعیت می توان گفت باردار نیست.

۳- جذب مجدد بچه گربه

این موضوع که بسیار تخصصی است و باید دامپزشک آن را بررسی کند. این موضوع از مشکلات شایع تولید مثل در دوران بارداری است. در واقع خیلی رایج است که اغلب به عنوان یک مشکل تولید مثل محسوب نمی شود. اگر جنین زنده نماند، گربه مادر، جنین را دوباره به بدن خود بازمیگرداند. گاهی اوقات قطعاتی از جفت و یا یک جنین غیرقابل تحمل دوباره تجویز می شوند و در بین بچه های سالم منتقل می شوند.

۴-آندومتریت های(Endometritis) مزمن

یک مشکل نسبتا رایج میباشد که میتواند منجر به بدنیا آمدن بچه گربه های مرده شود.

 

۵-کیست های رحم در بدن گربه ماده

در بدن گربه های ماده هم مانند گربه های نر کیست هایی ایجاد می شود.زمانی که کیست ها در رحم گربه پدیدار می شوند عدم تعادل هورمونی در گربه ماده مشاهده می شود.در این شرایط گربه ماده نمی تواند جنین را در رحم خود نگه دارد.

۶-نشانه گذاری گربه های ماده

نشانه گذاری در گربه ها یکی از روش های جذب جفت  مناسب می باشد.گربه های ماده اغلب در خارج از خانه نشانه گذاری می کنند. کاهش استرس و اضطراب گربه میتواند تغییراتی را برای این رفتار ایجاد کند.

 

80%
Awesome
  • Design
منبع vetinfo

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.