۵ نکته که صاحبان گربه برای آموزش گربه رعایت نمی کنند

گربه ها به اندازه ی سگ ها اجتماعی نیستن. سگ ها به طور خاصی برای جلب توجه انسان ها و تشویق شدن، با مردم سازش پیدا کردن ولی گربه ها حیوانات مستقلی هستن و طبیعتا تمایلی به جلب توجه و تشویق شدن مثل سگ ها ندارن و باید از ترفند های خاصی برای آموزششون استفاده کنید.آموزش گربه نیاز به خلاقیت و صبر زیادی داره.

تمرین های مربوط به آموزش گربه خیلی واسه گربه مفیده. چون این تمرین ها جسم و ذهن گربه رو درگیر میکنه. و این درگیر کردن به سلامتش خیلی کمک میکنه.

در این مقاله ۵ نکته در ارتباط با فرآیند آموزش گربه یا بچه گربه شما رو بهتون آموزش میدیم.

 

۱-  تشویقی برای گربه حرف گوش کن!

اولین قدم برای آموزش گربتون اینه که یه تشویقی خوشمزه براش در نظر بگیرید.

مرغ تازه، غذاهای با طعم گوشت و تشویقی های فرآوری شده برای گربه، بهترین انتخاب ها هستن.

تشویقی رو با انگشتاتون نگه دارید و موقعی که گربتون کار درست رو انجام داد، بلافاصله بهش بدید.

اگه گربتون نمیتونه از انگشت های شما تشویقی رو بگیره، میتونید تشویقی رو کف دستتون یا روی زمین قرار بدین.

 

۲- استفاده از کلیکر

استفاده از کلیکر میتونه یادگیری تمرین رو آسون و سریعتر کنه.

اگه دم دست کلیکر ندارید میتونید از یه خودکار یا وسیله ای که صدای کلیک ایجاد میکنه استفاده کنین.کلیک کنید و بلافاصله بعد از کلیک کردن بهش تشویقی بدین.

کلیک کردن به گربتون یاد میده که بفهمه کار درست رو انجام داده و باعث میشه سریعتر فرمان های شما رو یاد بگیره.

گربه ها مثل ما آدم ها از طریق تکرار یاد میگیرن. پس لازمه که آموزش هارو بارها تکرار کنید.جلسات تمرینی باید کوتاه باشه و هر بار بیشتر از چند دقیقه طول نکشه.

 

۳- هیچوقت گربتون رو تنبیه نکنید

یادتون باشه وقتی دارید گربتون رو آموزش میدید هیچوقت به خاطر انجام ندادن آموزش های شما تنبیه و مجازاتش نکنید. چون تاثیر مثبتی در پی نداره و باعث میشه گربه شما حس خوبی به شما نداشته باشه.

 • تنبیه کردن باعث میشه که گربه دچار استرس بشه. استرس از مهم ترین عوامل ایجاد اختلالات رفتاری گربه ها است.اختلالاتی مثل دستشویی کردن خارج از خاک یا لیس زدن بیش از حد خودش.
 • استرس همچین سیستم ایمنی رو به خطر میندازه و باعث میشه که گربه در مقابل بیماری هایی مثل التهاب مثانه مستعد بشه.

تشویق کردن و نه تنبیه ، کلید آموزش دادن گربتونه.

اگه شما صبورانه با گربتون تمرین کنید و برای هر رفتار مناسبش بهش پاداش بدین، بعد از مدتی یه گربه کاملا فرمان پذیر دارید.

اگه قصد دارید اصولی آموزش گربه رو یاد بگیرید. یا اگر گربتون دچار مشکلات رفتاری شده میتونید از یک رفتار شناس و یا مربی مخصوص گربه ها کمک بگیرید.

۴-  خشونت گربه خود را تایید نکنید

زمانی که گربه در بازی، رفتاری خشن از خود نشان می دهد و شروع به چنگ زدن یا گاز گرفتن می‌کند نگران نباشید. این مشکل معمولا قابل حل است.

زمانی که دارید به گربه خود بازی می کنید و  گربتون رفتاری خشن از خود نشان داد ، صدای بلندی تولید کنید که او را از جا بپراند!  مثلا دست‌های خود را به هم زده یا صدای هیس بلندی از خود ساطع کنید. صدایی که باعث بشه گربه شما عمل خشونت آمیزی را که انجام می‌داده است، متوقف کند. و بازی با گربه رو ادامه ندید.

این رفتار را با گربتون هر زمانی که گربه رفتاری خشن از خود نشان می‌دهد، تکرار کنید.  گربه یاد می گیره که رفتار نامناسب او باعث شده که بازی زودتر از زمان موعود به پایان برسه.

 

۵- آموزش استفاده از جعبه خاک

گربه‌ها به طور ذاتی حیواناتی تمیز هستند و تمایل دارند که مدفوع خود را در خاک دفن کنند. گربه ها خیلی راحت یاد می گیرن که از جعبه خاک استفاده کنند.

برای آموزش گربه به استفاده از جعبه خاک مراحل زیر را طی کنید:

 • جعبه خاک تمیز که بدون سقف است را در مکان مشخصی قرار دهید. مانند اتاقی کوچک در خانه.
 • گربه را در آن محل قرار دهید.
 • غذا و آب کافی در اختیار گربه قرار دهید.
 • اگر گربه در خارج از جعبه خاک کار خود را انجام داده است شما آن ها را به درون جعبه خاک انتقال دهید (ممکن است این کار برای شما خوشایند نباشد. اما بوی آن ، گربه را تشویق به استفاده از جعبه خاک خواهد کرد).
 • به طور معمول ، بعد از یک یا دو روز بودن گربه در مکان مشخص، گربه عادت خواهد کرد که به طور منظم از جعبه خاک استفاده کنه.
 • اگر گربه پس از چند روز باز هم از جعبه خاک استفاده نکرد، این دستور العمل را امتحان کنید: پس از این که گربه شما غذایش را خورد، گربه را در جعبه خاک قرار دهید و سطح خاک را به وسیله انگشتان خود کمی پراکنده کنید.
 • اگر همچنان گربه شما میلی به استفاده از جعبه خاک نداشت، حتما از تمیز بودن خاک مطمئن شوید. اگر خاک قبلا استفاده شده جعبه خاک را با جوش شیرین تمیز کنید و خاک جدیدی را در آن قرار دهید.
 • ممکن است به دلیل متفاوت بودن جنس خاک و همچنین جعبه خاک برای گربه، ممکن است کربه شما برندی خاص برایش جذاب‌تر باشد.
 • اگر هیچ یک از موارد بالا جواب نداد، حتما با دامپزشک خود مشورت کنید. ممکن است گربه مشکلی دارد که مانع استفاده او از جعبه خاک می‌شود.

 

 

80%
Awesome
 • Design

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.