یبوست در گربه

یبوست گربه یکی از اختلالات دستگاه گوارشی گربه محسوب می شود که معمولا بدون اینکه انتظار داشته باشیم اتفاق می افتد. در این مقاله بررسی می کنیم چه نشانه هایی در گربه ای که دچار یبوست می شود وجود دارد. همچنین بررسی می کنیم درمان یبوست گربه ها چطور انجام می شود.


یبوست در گربه ها چیست؟

یبوست نوعی ناتوانایی در دفع آسان مدفوع است. به عبارت دیگر گربه ای که یبوست دارد در مدت طولانی و به سختی و ناراحتی می تواند عمل دفع را انجام دهد. زمانی که گربه یبوست دارد با تقلای زیاد ،در خاک سعی می کند ولی معمولا نتیجه ای حاصل نمی شود.


ابتدا موارد زیر را در زمان یبوست گربه بررسی کنید:

علائم یبوست در گربه ها

 • آیا مدفوع سفت یا تیره است؟ این جالت نشانه ی عدم وجود آب کافی می باشد.
 • آیا گربه زور می زند ولی مدفوع خارج نمی شود؟ اگر مدفوع عادی است گربه ممکن است مشکل دستگاه ادراری داشته باشد.
 • چه مدت یکبار گربه مدفوع می کند؟ گربه ی سالم روزی یک یا دو بار روده هایش را تخلیه می کند.
 • آیا گربه بیحال است؟ این نشان دهنده ی فقر موادغذایی است.
 • آیا گربه موبلند است؟ روده ها ممکن است به وسیله ی توده ای از مو(توپ مویی – گلوله مو) مسدود شده باشد.
 • آیا گربه استفراغ می کند؟ ممکن است گربه دچار انسداد شدید روده شده باشد.
اگر علت یبوست گربه مربوط به بیماری های بخش تحتانی دستگاه ادراری باشد باید آن را بسیار جدی گرفت.
اگر بچه گربه فقط زور می زند و میو میو می کند یا در مدفوع گربه ، خون و ترشحات دیده می شود یا بیشتر از سه روز است که مدفوع نکرده است فورا به دامپزشک مراجعه کنید.

 علت بیماری یبوست در گربه ها:

دلیل و علت یبوست در گربه ها

 • ممکنه گربه به آب دسترسی نداشته باشه. در این شرایط آب بدن گربه کم میشه. کم شدن آب بدن موجب خشک شدن بیش از حد مدفوع خواهد شد که منجر به یبوست می شود.
 • کم شدن  یا نبود فیبر در جیره غذایی گربه.
 • وجود توده های توپی شکل از مو در دستگاه گوارش که اصطلاحا به آن توپ مویی یا گلوله مویی گفته می شود. توپ مویی موجب مسدود شدن و یبوست خواهد شد. ( روش های جلوگیری از تشکیل توپ مویی )
 • خوردن غذاهای بسیار خشک و نامناسب یا  لیسیدن زیاد و خوردن بچه گربه ها توسط مادر می تواند از دلایل ایجاد یبوست در گربه ها باشد.
 • در مواردی ممکن است خوردن استخوان و اجسام مشابه استخوان سبب مسدود شدن روده ها و در نتیجه یبوست شود.
علاوه بر موارد بالا یبوست می تواند نشانه های بعضی از بیماری ها مانند عوارض کلیوی، تومورهای شکمی، آبسه کیسه مقعدی و یا شکستگی لگن باشد.

درمان یبوست گربه در خانه:

درمان یبوست گربه

بدیهی است که بهترین روش درمان مراجعه به دامپزشک است. اما اگر شرایط مشورت با دامپزشک مهیا نبود موارد زیر کمک کننده خواهند بود.

۱- به گربه آب بیشتری بدهید

مهم ترین اقدام در این زمان فراهم کردن آب تمیز برای گربه است.  هر چه گربه آب بیشتری بخورد ، مدفوع نیمه‌ خشک گربه که در روده مانده است مرطوب‌تر می‌شود و زودتر می تواند آن را دفع کند.

اگر بچه گربه آب نمی‌خورد یا تشنگی خود را بروز نمی دهد مقاله چکار کنیم گربه آب بیشتری بخورد  را بخوانید. اگر موثر واقع نشد با دامپزشک مشورت کنید.

۲- جیره غذایی سرشار از فیبر

فراهم کردن یک جیره غذایی سرشار از فیبر موجب تحریک روده گربه می شود.اگر مشکل یبوست گربه به دلیل جیره ی غذایی گربه است می توان با این درمان خانگی مشکل را حل کرد.

این اقدام مؤثر برای بهبود یبوست گربه ها در خانه است. با افزودن سبوس یا پوره کدو تنبل به رژیم غذایی گربه فیبر مورد نیاز گربه تامین می شود.

 پوره سیب‌زمینی نیز برای بچه گربه غذایی مناسب است.  پوره سیب‌زمینی علاوه بر دارا بودن فیبر بالا ، طعم مناسبی نیز دارد.  طعم خوب پوره  برای گربه موجب می شود مجبور نباشیم که به زور به او غذا بدهیم. پیشنهاد می شود روزانه یک قاشق چای‌خوری  پوره به گربه دهید.

۳- بازی کردن با گربه

یکی از روش های کارا برای پیشگیری و درمان اختلالات گوارشی در گربه ها، افزایش جنب و جوش گربه است. هر چه حیوان خانگی فعال‌تر و پر جنب‌وجوش تر باشد و بیشتر بدود و بپرد، روده‌های او بهتر کار می‌کند. بنابراین بازی کردن با گربه بهترین روش برای افزایش تحرک گربه است.

 بازی کردن بعد از غذا ممنوع :  اگر بچه گربه تازه غذا خورده است هرگز با او بازی نکنید. این کار علاوه بر اینکه باعث تشدید یبوست گربه می شود بلکه خطرات دیگری همچون پیچش روده را نیز به همراه دارد.

 


اگر گربه یبوست دارد موارد زیر را رعایت کنید:

توجه به موارد مهم یبوست گربه

اگر متوجه شدید که بچه گربه یبوست دارد موارد زیر را رعایت کنید.

۱-به بچه گربه شیر گاو رقیق‌شده ندهید.

شیر گاو یبوست را از بین می‌برد؛ اما معمولاً بعد از نرم شدن مدفوع و دفع آن، اسهال شدید را به همراه دارد که آن‌ هم می‌تواند برای بچه گربه ها کشنده باشد و باعث کشیده شدن آب بدن آن‌ها بشود. علاوه بر موارد ذکر شده شیر گاو پیامدهای بسیار سخت و بدی هم برای کبد بچه گربه خواهد داشت.

۲-به بچه گربه روغن‌های گیاهی ندهید.

این روغن‌ها اصلاً برای کبد او مناسب نیستند و درمان خوبی هم برای یبوست او به حساب نمی‌آیند.

۳-به بچه گربه روغن کرچک ندهید.

شاید روغن کرچک کمک کند که مشکل یبوست او حل شود اما این حل مشکل می‌تواند به قیمت جان گربه تمام می‌شود.

 

به شدت توصیه می‌شود که از فرنی برای کنترل یبوست گربه استفاده نکنید.
80%
Awesome
 • Design

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.